Žmonės

Abraomas Kulvietis

Pelnytai laikomas vienu ryškiausių XVI a. Lietuvos ir Europos šviesuolių, lietuviškosios raštijos pradininkas ir pirmosios aukštosios mokyklos Lietuvoje steigėjas Abraomas Kulvietis yra kilęs iš Jonavos rajone, Kulvos apylinkėse gyvenusių bajorų šeimos. Jo atminimą įamžina netoli Kulvos, aukščiausioje rajono vietoje, esantis obeliskas ir garsaus Jonavos skulptoriaus K. Bogdano sukurta skulptūra Santarvės aikštėje.

Petras Vaičiūnas

Jonavos rajono Piliakalnių kaime gimęs P. Vaičiūnas buvo vienas pirmųjų besiformuojančio lietuviško teatro dramaturgų lietuvių. Tarpukariu Lietuvai praradus Vilnių, P. Vaičiūno eilėraštis „Mes be Vilniaus nenurimsim!“, įkvėpė lietuvius socialinėms Vilniaus krašto atgavimo iniciatyvoms.

Jeronimas Ralys

J. Ralys – gydytojas, vertėjas, žurnalistas, visuomenės veikėjas, lietuviškos spaudos skleidėjas. Jis pirmasis iš senosios graikų kalbos į lietuvių kalbą išvertė Homero „Iliadą“ ir „Odisėją“. Iš Žemaitijos kilęs daktaras paskutiniuosius gyvenimo metus dirbo gydytoju Jonavoje, nemokamai gydė neturtingus gyventojus, buvo išrink- tas miesto tarybos pirmininku ir įgijo autoritetą tarp visų tautybių jonaviečių.

Bronislovas Lubys

Lietuvos verslininkas, pramonininkas, 1990-ųjų Kovo 11-osios Lietuvos nepriklausomybės atstatymo akto signataras, chemikas, KTU docentas, KTU ir KU garbės daktaras, mecenatas, Jonavos rajono garbės pilietis, didžiausios asocijuotos verslo struktūros Lietuvoje vadovas, AB „Achemos“ vadovas ir pagrindinis akcininkas, ilgą laiką buvo laikomas turtingiausiu žmogumi Lietuvoje. B. Lubys pagarsėjo kaip dosnus kultūros ir mokslo rėmėjas, negailėjęs pinigų labdarai. Jis rėmė mokslinius tyrimus, buvo KTU mecenatas Cheminės inžinerijos specialistų ruošimo KTU Cheminės technologijos fakultete rėmėjas, materialinės – techninės bazės stiprintojas. Jo iniciatyva įkurtas mokymo centras, populiarinantis cheminės inžinerijos profesiją tarp moksleivių. 2015 m., švenčiant AB „Achemos“ 50-metį Jonavoje, prie meno mokyklos buvo pastatytas paminklas.

EnglishLithuanianRussian