Jonavos rajone pagerbtos Holokausto aukos

Jonavos rajone, Girelės miškelyje, prie paminklo Holokausto aukoms atminti paminėtos 75-osios žydų genocido aukų metinės. 1941 m. rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais šioje vietoje buvo išžudyta per du tūkstančius žmonių.

Tylos minute pagerbus nužudytųjų atminimą, Jonavos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Eugenijus Sabutis kvietė prisiminti skaudžią praeitį ir nepamiršti dabarties: ir šiuo metu pasaulyje vyksta masinės žudynės. „Nėra nė vienos priežasties, kad galėtume pagalvoti, jog žmogus nėra vertas gyventi, reikia daryti viską, kad tai niekuomet nepasikartotų″, – sakė rajono vadovas.

Prisiminimais dalijosi žudynių amžininkė Nadiežda Kriučkovaitė: su ašaromis akyse jonavietė pasakojo apie sušaudytą vaikystės draugę, su kuria Varnutės upelyje gaudydavo žuvį. „A. Smetonos laikais čia vykdavo miesto gegužinės, o paskui – tokia tragedija. Dieve duok, niekada tokios tragedijos išgyventi“, – sunkiai tramdė emocijas ponia Nadiežda.

Istorijos mokytoja Vita Montvilienė papasakojo apie prieškario žydų gyvenimą Jonavoje, apie fašistinės okupacijos metų holokaustą; literatūrine-menine kompozicija genocido aukas pagerbė „Lietavos“ pagrindinės mokyklos moksleiviai.
Vėliau ant akmenėlių (pagal žydų tradicijas lankant kapus įprasta atnešti ir ant jų padėti ne gėlių, o po akmenuką) buvo užrašyti sušaudytų Jonavos žydų vardai ir iš jų sudėliota menora.

Jonavos rajono savivaldybės inf.

EnglishLithuanianRussian