Edukacinės valandėlės

Jonavos krašto muziejus kviečia lankytojus į atnaujintas edukacines valandėlės, kurių metu netradicinėje aplinkoje bus galima ne tik išgirsti, pamatyti ir prisiliesti, bet ir patiems aktyviai dalyvauti. Jūsų pageidavimu edukaciniai užsiėmimai atskiromis temomis gali būti paruošiami moksleiviams, šeimoms, ikimokyklinių įstaigų ugdytiniams ir fizinę bei psichinę negalią turintiems asmenims.

Užsiėmimų trukmė – 1 val.
Dėl edukacinių užsiėmimu teirautis tel.: (8 349) 51446
Edukatorė Ramunė Rugienė

Pasidaryk S. Samulevičienės „šlamutį“ (nauja!)

Prie Jonavos esančiame vienkiemyje gyvenusi liaudies meistrė Stasė Samulevičienė siūdavo iš vaikiškų knygelių iliustracijų puikiai visiems pažįstamus kailinius žaisliukus-pūkuotukus, kuriuos paversdavo gėrį skleidžiančių pasakų personažais. Menininkė nė vieno savo svečio neišleisdavo namo tuščiomis - visus apdovanodavo savo kūrybos mistiniu "gyvūnėliu" - šlamučiu. Siūlome ir Jums iš muziejaus parsinešti gerą nuotaiką ir namų jaukumą skleidžiantį šlamutį. Užsiėmimus veda odos apdirbimo meistrė Gitana Daugirdienė.

Pirmokų diena muziejuje

Kviečiame visų mokyklų pirmokus susipažinti su muziejumi. Vienas iš akcijos tikslų — supažindinti mažuosius su muziejumi ir jo vertybėmis, plėsti jų pažinimo ribas netradicinėje aplinkoje, skatinti domėtis savo krašto, tautos praeitimi, senąja kultūra, papročiais.

Gamtos edukacinės pamokėlės

GYVŪNŲ NAMAI GAMTOJE (nauja)

Visi mes turime savo namus – paukščių nameliai lizduose, žuvyčių - ežere, žvėrelių - miške, o vabaliukų? ...Teorinių ir praktinių užsiėmimų metų sužinosime, kokius namelius stato miško žvėrys, kaip gyvena ir žiemoja žuvytės, kur slepiasi vabaliukai ir kokius namelius turi skirtingi paukščiai.

PAUKŠČIŲ SUGRĮŽTUVĖS

Ar kada susimąstėte, kas būtų, jei nuo žemės dingtų visi paukščiai? Ką mes lydėtumėme danguje akimis? Edukacinio užsiėmimo metu supažindiname su paukščių sugrįžimo švenčių papročiais, vaikų smulkiąja tautosaka, bandome atspėti paukščių balsus.

PAŽINKIME ARBATŲ ĮVAIROVĘ

Ar žinote, kad arbata atsirado labai seniai, beveik prieš 5 000 metų? Jos tėvyne laikoma Kinija. Arbatų įvairovė, jos gėrimos tradicijos nuo senų laikų domina žmones. Šis gėrimas apipintas legendomis ir prietarais. Edukacinio užsiėmimo metu sužinosite arbatos istoriją, susipažinsite su jos rūšimis, arbatos paruošimo ir gėrimo tradicijomis skirtinguose kraštuose. Praktinio užsiėmimo metu spėsite ir ragausite skirtingas arbatų rūšis.

Istorinės edukacinės programos

KAIP VAIKELIS RAŠTO MOKĖSI

Edukacinio užsiėmimo metu kalbamės apie rašto atsiradimą, spaudos draudimo laikotarpį, aptariame, kokios mokyklos anksčiau buvo Lietuvoje. Moksleiviai sužino, kaip atrodė daraktorinė mokykla, kokiomis mokymosi priemonėmis naudodavosi vaikai, lyginame mokslo reikšmę ir svarbą seniau ir dabar. Praktinio užsiėmimo metu moksleiviai žąsies plunksna rašo užduotį.

TREMTIES ISTORIJA

Šio edukacinio užsiėmimo metu pasakojama apie trėmimo laikmečio aplinkybes, aptariami trėmimo mastai Lietuvoje bei Jonavos krašte. Pasakojama apie tremtinio kasdienybę tolimose šalyse. Moksleiviams demonstruojamas 30 min. trukmės filmas apie tremtį ,,Gyveno senelis ir senelė.“

SENASIS PAŠTO KELIAS

Moksleiviai, gyvenantys informacinių technologijų amžiuje, naudojasi kompiuteriais, išmaniaisiais telefonais ir t.t. Daugelis tik tokiu būdu supranta bendravimą. Edukacinio užsiėmimo metu pasakojama, kaip seniau buvo gabenamos pašto siuntos, laiškai, kiek tai trukdavo, kaip atrodė senieji, ranka rašyti laiškai. Užsiėmimo metu moksleiviams rodomos skaidrės apie Jonavos arklių pašto stoties įsikūrimą, jos istorines aplinkybes. Praktinio užsiėmimo metu moksleiviai rašalu ir plunksna rašo vienas kitam laiškus, deda juos į firminius muziejaus vokus, užantspauduoja muziejaus antspaudu.

SENIEJI MATAVIMO VIENETAI

Spėjama, jog žmogus pradėjo matuoti tada, kada pradėjo mąstyti, o tiksliau, lyginti. Šio edukacinio užsiėmimo metu aptarsime matų atsiradimo istoriją pasaulyje. Nukeliausime į Lietuvą ir sužinosime, kokie buvo seniausi ilgio, pločio ir svorio matai, kaip keitėsi matų sistema. Žinios bus įtvirtinamos praktinėmis užduotimis.

DIDIKŲ KOSAKOVSKIŲ KELIAIS

Edukacinis užsiėmimas skirtas supažindinti moksleivius su Jonavos miestelio įkūrėjų Kosakovskių gimine, jų giminės atstovų istoriniu vaidmeniu to meto valstybės gyvenime. Moksleiviai sužino, kaip keitėsi ir augo Jonava, valdoma Kosakovskių giminės atstovų. Aptariame, kas yra privilegija, heraldika, titulai ir t. t. Praktinio užsiėmimo metu moksleiviai dėlioja Kosakovskių šeimos herbą.

ŽYDŲ GYVENIMO ŽENKLAI JONAVOJE (Edukacinė valandėlė – ekskursija) (nauja)

Iki antrojo pasaulinio karo Jonavoje gyveno didelė žydų bendruomenė. Žydai vystė Jonavoje verslus, amatus, plačiai užsiiminėjo prekyba. Jų gyvenimo ženklai išlikę gyvenamųjų ir visuomeninių namų architektūroje bei žmonių atsiminimuose. Šio užsiėmimo metu sužinosite apie žydų gyvenimą, papročius, religines šventes ir amatus prieškario Jonavoje. Antroje edukacinės valandėlės dalyje keliausime į Jonavos senamiestį, kuriame apžiūrėsime išlikusius žydų gyvenamuosius namus, sustosime prie išlikusių sinagogų.

Etnografiniai edukaciniai užsiėmimai

KRAIČIO SKRYNIĄ ATVĖRUS (nauja)

Lietuviškoji kraičio skrynia-tai lobynas pilnas pasakų, sakmių, padavimų ,mįslių, minklių, dainų, liaudiškų žaidimų ir t. t. Edukacinio užsiėmimo metu , atvėrus šią kraičio skrynią išgirsime iliustruotą pasaką , minsime mįsles, minkles, žaisime liaudies žaidimus.

LIETUVIO NAMAI NAMUČIAI

Ar žinote, jog senajame Lietuvos kaime namai būdavo statomi perimant tėvų ir senelių patirtį bei papročius? Senieji žmonės sakydavo: gyvenamoji vieta turi būti laiminga. Negalima įsikurti gaisravietėje, tragiško nutikimo arba perkūno trenktoje vietoje – nelaimė gali pasikartoti. Edukacinio užsiėmimo tikslas - supažindinti moksleivius su lietuvio sodyba ir jo gyvenimo būdu, detalėmis, puošybos elementais, kryžiais ir jų simbolika. Aptariame skirtingų Lietuvos regionų architektūrą, papročius ir tradicijas, susijusias su namo statyba. Praktinio užsiėmimo metu moksleiviai karpo karpinėlius (trobų detales), piešia, klijuoja, dailina savo trobas.

KĄ MUMS KALBA SENIEJI DAIKTAI

Šis edukacinis užsiėmimas susideda iš dviejų dalių. Teorinio užsiėmimo metu moksleiviai, klausydami edukatoriaus pasakojimo, apžiūri etnografinę ekspoziciją , įsimindami tam tikrus ekspozicijoje matytus daiktus bei jų paskirtį, ir vėliau, praktinio užsiėmimo metu, sugrįžę į edukacinę klasę, dėlioja etnografinių daiktų dėliones ir atlieka raštišką užduotį.

DUONELĖS KELIAS IKI STALO

Duonos kepimas senolių kaime - nelengvas darbas; tai tarsi kokia religinė apeiga - svarbi ir garbinga. Duonelės kepimas apipintas įvairiais tikėjimais, papročiais ir liaudies tautosaka. Edukacinio užsiėmimo metu pasakojama apie duonos kelią iki mūsų stalo. Vaikams demonstruojami duonos kepimo rakandai, rugių grūdai, kuriuos moksleiviai bando atskirti nuo kitų grūdų. Pasakojama apie pagarbą duonelei, jos svarbą senolių gyvenime, spėjamos mįsles.

SUSIPAŽINKITE – ETNOGRAFINIAI LIETUVOS REGIONAI

Edukacinis užsiėmimas supažindina moksleivius su penkiais skirtingais Lietuvos regionais, jų tautinių rūbų, kalbos, folkloro, bei kulinarinio paveldo ypatumais.

Kalendorinių švenčių užsiėmimai

DEGA VĖLINIŲ ŽVAKELĘ

Šio edukacinio užsiėmimo metu moksleiviai supažindinami su Vėlinių tradicijomis, mirusiųjų laidojimo ir minėjimo papročiais. Mokomės lipdyti Vėlinių žibintus ir juos papuošti įvairiais raštais, aiškiname moksleiviams degančios ant kapų žvakės simboliką.

KALĖDŲ STEBUKLO LAUKIMAS

Kalėdos daugeliui pasaulio žmonių yra viena svarbiausių metų švenčių, kuria simboliškai pažymimas Kūdikėlio Jėzaus gimimas. Kai kurios šiai dienai būdingos tradicijos beveik tokios pat įvairiose pasaulio šalyse: krikščionys Kalėdų dieną dalyvauja ypatingose šventinėse mišiose, keičiasi dovanomis, puošia namus specialiais simboliais. Edukacinio užsiėmimo metu susipažinsime su Šv. Kalėdų papročiais bei tradicijomis, kalbėsime apie Kūčių patiekalų simboliką, dengsime Šv. Kūčių stalą, prisiminsime būrimo paslaptis, mokysimės gaminti kalėdinius žaisliukus eglutei.

PASIDARYK UŽGAVĖNIŲ KAUKĘ

Linksma ir siautulinga Užgavėnių šventė neįsivaizduojama be pagrindinio šios šventės akcento – kaukės. Edukacinio užsiėmimo metu siūlome patiems iš molio, popieriaus ir klijų pasidaryti išradingą Užgavėnių kaukę.

NUO VELYKŲ IKI ATVELYKIO

Dauguma kasmet švenčiame Velykas - gamtos atbudimo, pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventę. Bet ar žinome, kokia šios šventės reikšmė? Velykos – kilnojama šventė, švenčiama pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Ji turi gilias tradicijas. Edukacinio užsiėmimo metu kalbėsimės apie margučių raštų ir spalvų simboliką , patys galėsite marginti kiaušinius, klausysimės velykinių dainų, žaisime žaidimus, atliksime įvairias praktines užduotis.